Ako na červotoče
Ako si poradiť s červotočom?
Objavili ste na vašom drevenom nábytku, vybavení alebo na drevených častiach domu dierky alebo chodbičky? Počujete pri úplnom tichu zreteľné chrúpanie? Nachádzate na podlahe drevený prášok? Tak si môžete byť istý, že váš domov navštívil nevítaný hosť – červotoč. Vykusáva do dreva otvory, vytvára celú štruktúru chodbičiek a dokáže ho úplne zničiť. Neškodí iba drevu, niektoré typy červotočov sa zameriavajú aj na potraviny.
Je dôležité skontrolovať predmety z dreva, ktoré si priveziete domov, aby ste sa uistili, že nie sú týmto škodcom napadnuté. Obzvlášť na chalupe vykonávajte kontrolu pravidelne, červotoč sa v starých trámoch hubí ťažko. Pokiaľ drevo pred červotočom neochránite, bude sa šíriť ďalej a postupne ničiť ďalšie vybavenie.
Čo by ste o červotočoch mali vedieť
Ako vyzerá červotoč? Červotoče sú pomerne malé chrobáky, najmenšie majú 2 mm, najväčšie 4 mm. Chrobák sám prehrabáva chodbičky, drevom sa živia larvy červotoča. Obidve štádiá vývoja škodia a je potrebné sa na ne pri likvidácii i prevencii sústrediť.
Zoznámte sa predovšetkým so životným cyklom červotoča (jeho rozmnožovanie sa označuje ako dokonalá premena):
- Samička kladie vajíčka, z ktorých sa približne za mesiac vyliahnu larvy. Tie sú biele, majú hnedú hlavičku a merajú približne pol centimetra.
- Ďalší vývoj larve trvá dva mesiace, v priebehu vývoja sa štyrikrát vyzlieka.
- Koncom leta sa larva červotoča zakuklí. Dospelý chrobák sa vyvinie až na jar.
- Ten sa potom z miesta vyliahnutia prehrabáva a tvorí si ďalšie chodbičky. Chodbičky majú guľatý tvar a šírku okolo dvoch mm.
- Každý červotoč je schopný klásť viac než 50 vajíčok, čo znamená, že chrobák sa veľmi rýchlo rozmnoží.
Ako sa zbaviť červotoča? Likvidácia červotočov je obtiažna, sú veľmi odolní, znesú dobre sucho i vlhkosť, teplo i chlad. Svojou skazou sa červotoče neobmedzujú iba na drevo. Podľa miest a materiálov, na ktorom škodia sa vytvorili i názvy červotočov.
Druhy červotočov
S akými druhmi červotočov sa môžeme stretnúť? Na celom svete existuje niekoľko stoviek druhov čeľadí červotočov, rod zahŕňa názvy ako:
- červotoč špajzový
- červotoč umrlčí
- červotoč prúžkovaný
- červotoč kockovaný
- červotoč chlebový
- červotoč prenikavý
- červotoč hnedý
- červotoč potravinový
- a stovky ďalších.
Stretnúť sa s nimi môžeme nielen v dome, ale žijú i vo vonkajšom dreve, všade tam, kde sú v blízkosti ľudských obydlí a niektoré druhy aj vo voľnej krajine.
Chrobáky dokážu prehrýzť najrôznejšie materiály, drevo, plast, papier i ďalšie odolné obaly. Larvy milujú škrob. Preto ich môžete nájsť v pečive, cestovinách, ryži, sušienkách, ale i v bylinkách, papieri alebo výrobkoch z kože. Dokážu taktiež zničiť konštrukcie stavieb, podlahy a ďalšie zariadenie.
Kde sa teda máme obávať červotoča najviac? V stavbách z minulého storočia sa nachádza červotoč v trámoch. Červotoč v podlahe, zvlášť červotoč v parketách, môže byť dôvodom pre výmenu celej podlahy. Veľmi nepríjemný je červotoč v nábytku, jeho cestičky rozhodne nepôsobia estetickým dojmom.
Ako sa zbaviť červotoča?
Je viac spôsobov, ako sa zbaviť červotoča. Ideálnym spôsobom je prevencia . To znamená uskladňovať potraviny v plechových dózach, sklenených fľašiach a na chladnejších miestach. Tzv. babské rady odporúčajú často a poriadne vetrať, kúriť a dym použiť ako dezinfekciu. Okolo nábytku sa majú rozložiť žalude, červotoče dajú prednosť im. Žalude i s červotočmi sa potom spália. Za účinné boli považované roztoky z otcu alebo lúhového mydla, odvary z korenia, cesnaku a feferóniek. Ako ochrana proti červotočom môže poslúžiť preventívna impregnácia dreva, ktorá funguje ako odpudzovač červotočov. Napokon najlepšou voľbou je použitie riadne vysušeného dreva z listnatých stromov, ktoré červotoč napadá iba minimálne.
Ako na červotoče v dreve
Napadol vaše drevené zariadenie hlučný a nepríjemný škodca? Likvidácia bude úspešná ak použijete správny prostriedok na hubenie červotočov.
Impregnácia
Drevo proti červotočom ochránime impregnáciou. Niektoré prostriedky na likvidáciu červotočov je možné zakúpiť v bežnej drogérii, iné vám odporučia odborníci. Voľba záleží od toho, aké rozsiahle je poškodenie. Impregnáciu môžete nanášať štetcom, ale náter sa nemusí dostať do dostatočnej hĺbky. Lepšie je injektovať impregnáciu priamo do jednotlivých otvorov alebo celý predmet do impregnácie namočiť. Ako však na ohrozenie reaguje červotoč? Larva sa zavŕta ešte hlbšie do drevenej hmoty. V takomto prípade by impregnácia nebola dostatočne účinná, preto je obohatená ešte o insekticídy, ktoré larvu zahubia alebo ju zbavia možnosti premeny v chrobáka. Impregnácia pomôže nielen proti hmyzu, ale chráni tiež proti plesniam a hubám. Účinný prostriedok k hubeniu červotočov a drevokazného hmyzu je napríklad Bochemit, Drevosan alebo impregnácia Osmo WR a rad ďalších impregnácií.
Ožarovanie dreva
Čo na červotoče platí? K moderným spôsobom boja proti červotočom patrí ožarovanie dreva. K tomu sa používa ionizujúce gama žiarenie, ktoré trvá dva dni. Uskutočňuje sa v priestoroch múzea v Ráztokách pri Prahe. Žiarenie nepoškodí drevo, ale zahubí larvy červotočov. Ožarovacia komora je menších rozmerov, preto sa metóda používa pre nábytok alebo jednotlivé časti väčších kusov. Po ožarovaní by mala byť prevedená ešte impregnácia.
Využitie mikrovlnného žiarenia
Pre ošetrenie dreva napadnutého červotočom je možné použiť tiež mikrovlny. Červotoč neznesie vysoké teploty, preto stačí nastaviť frekvenciu okolo 2500 MHz a červotoč v dreve neprežije. Túto metódu nie je možné použiť tam, kde by vysoká teplota poškodila aj samotný predmet. Po ukončení procesu je však potrebné aplikovať náter proti červotočom, aby drevo opäť nenapadol.
Ako na červotoče v trámoch a v starom nábytku?
Pokiaľ trámy vo väčšej miere napadol červotoč, likvidácia by radšej mala byť zverená odbornej firme. Tá vyberie vhodný prípravok proti červotočom, poprípade navrhne iný spôsob likvidácie červotočov v trámoch. Tým môže byť postrek na červotoče, likvidácia červotočov plynom, alebo iný spôsob odstránenia červotočov. U staršieho nábytku je vždy nutné zvážiť, či sa ošetrenie a prípadná renovácia vôbec oplatí. U kusov, ktoré kupujete napríklad v bazároch alebo ako starožitnosť, hľadajte stopy po výskyte tohto nepriateľského hmyzu. Ak nájdete dierky alebo drevený prach na zemi, nábytok nekupujte. Ušetríte si čas, financie, námahu a prejdete napadnutiu vašej domácnosti práve červotočom.
Červotoč špajzový – hubenie
A na záver ešte malá zmienka o červotočoch v potravinách. Potraviny napadá červotoč špajzový. Ako sa ho zbaviť? Pokiaľ sú potraviny napadnuté, ide ich len spáliť. Ak napadnutie nie je rozsiahle a vy by ste chceli potraviny zachrániť, môžete ju na hodinu ohriať na 60 stupňov alebo naopak zamraziť na -20 stupňov na celý týždeň. Je málo tak odolných škodcov, ako je červotoč špajzový. Likvidácia sa dá previesť chemicky špeciálnym prípravkom, ale najlepšie na hubenie červotočov je dezinfekcia plynom, ktorú je však nutné zveriť do rúk odbornej firme. Likvidácia červotočov mikrovlnami je možná u menších predmetov, celý proces by mal prebiehať približne pol hodiny.