DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE - 28.11. a 29.11. budeme vykonávať pravidelnú ročnú inventúru tovaru. Upozorňujeme, že v týchto dňoch nebude prebiehať expedícia a predajňa bude zatvorená. Všetky objednávky budú promptne vybavené v týždni od 2.12. Ďakujeme za pochopenie.

Ako na renováciu a opravu drevených parkiet ?

Ako na renováciu a opravu drevených parkiet ?

Máte doma parkety alebo drevenú podlahu a zvažujete ich odstránenie?
Dokým sa rozhodnete pre ich likvidáciu, prečítajte si niečo o renovácii.  V prvom rade pred vami stojí rozhodnutie, či sa pustiť do opráv alebo nie. Vždy záleží na miere poškodenia/napadnutia povrchu, na veľkosti špár či pevnosti podkladu. Častým javom sú vŕzgajúce parkety alebo pohyb dreva. Veľkým benefitom je ich špecifický design, vďaka ktorému si zachovajú svoju jedinečnosť. Parketová podlaha môže mať široké spektrum rôznych vzorov a nekonečné množstvo variácií. Najbežnejším typom je vzor stromčeku. Ďalším je štvorec, ktorý vypadá ako šachovnica.

stare parkery

Nie je daný presný model skladania, preto sa môžeme stretnúť s rôznymi pravidelnými aj nepravidelnými vzormi. Tie sú  už len a len na vašej fantázii. Najčastejším typom dreva sú dreviny ako dub, jaseň alebo orech. Oprava v zmysle korekcie, lakovania, tmelenia alebo drôtikovania nie je z hľadiska financií tak náročná, ako pokladanie nového povrchu.  Dôjde naviac k oživeniu starých parkiet.

Ďalšou výhodou rekonštrukcie je možnosť zmodernizovať podlahy staršie i viac ako 100 rokov, ako napríklad z hradov či zámkov. Jedná sa o povrchy jedno či viacvrstvové. Jednovrstvové sú vyrobené z jedného kusu kvalitného masívneho dreva. Tie viacvrstvové majú vrchnú časť z masívu a pod ním sa nachádza vrstva spodná, ktorá je tvorená bežnejším drevom.

Jednotlivé kroky renovácie

Na prvom mieste stojí analýza podlahy, jej kvality, poškodenie, ale aj vášho času a potrebného vybavenia. Parkety sú buď mierne poškodené, silno alebo staré a zašednuté. Ak sa jedná o podklad, ktorý sa javí miestami znečistený, ale nie je mechanicky poškodený, môžete pristúpiť k povrchovému i hĺbkovému brúseniu. Je dobré a taktiež dôležité vedieť, či budete nejaké kusy podlahovej krytiny meniť alebo nie. V prípade, že máte zodpovedané tieto dotazy, je dobré sa na renováciu pripraviť.

Čo všetko k tomu potrebujete?
S istotou vám poviem, že sa neobídete bez škrabky na farbu, vybavenie na lakovanie, tmele a náradie k demontáži líšt a brúsky na parkety. Nie je treba si ich kupovať. Množstvo firiem ponúka ich zapožičanie. Odporúčame brúsky s odsávaním, ktoré eliminujú prach na minimum.

Ako na to?

V prvom kroku sa pustíme do brúsenia do hĺbky 1 mm. Ak by bolo poškodenie rozsiahlejšie, môžeme zasiahnuť až do hĺbky 2-3 mm. Ak ani v tomto prípade nedôjde  k odstráneniu nežiadúceho vzhľadu, je na zvážení výmena časti povrchu. Bežný postup je rozdelený do štyroch fáz, ktoré zahrnujú postupne hrubé brúsenie a odstraňovanie zrnitosti až prebrusovanie jemným šmirgľovým papierom. Ak ste sa rozhodli vyplniť nerovnosti tmelom, v tejto fáze prichádza čas. Jednoducho zmiešate piliny z najhrubšieho brúsenia s tmelovou hmotou (odkaz na tmely) a nanesieme ich tam, kde treba. Obvykle sa odporúča pomer 1:1. týmto docielite rovnaký odtieň. Proces tmelenia opakujeme tak dlho, dokým nie je podlaha rovná a špáry vyplnené.

Časť tmelenia a lakovania je časovo pomerne náročná. Každý kus dreva je potrebné ošetriť lakom, ktorý sa po zaschnutí zbrúsi. Dĺžka schnutia závisí na type zvoleného produktu. Ďalšom možnosťou je olejovanie parkiet, ktoré sa robí vo dvoch fázach, poprípade voskovanie s využitím polymerného alebo čistého vosku či voskového oleja. Tento typ úpravy zaistí odolnosť voči poškrabaniu či ďalšiemu poškodeniu. V prípade nanášania laku musíme počítať s dĺžkou tvrdnutia a schnutia. Sťahovať nejaký menší nábytok, či chôdza deň po aplikácii je možná ale v prípade väčších skríň sa doporučuje nechať podlahu zhruba týždeň, pokým získa požadovanú tvrdosť a odolnosť.

renovacia _1

Koľko stojí renovácia parkiet?

Stanovenie ceny u rekonštrukcie parketovej alebo drevenej podlahy je ovplyvnené mnohými faktormi(napr. stupňom znečistenia alebo aplikovaným typom povrchovej úpravy (laky, vosky a tvrdené vosky, tmely).

Cena brúsenia a lakovania sa pohybuje zhruba od 13 eur/ m(bez DPH). K tejto cene je nutné pripočítať náklady na dopravu, poprípade cenu za doplnkové práce( tmelenie špár, pokladanie líšt, dokladanie parkiet)

 Aká bude výsledná suma renovácie?

Vždy záleží na ploche, ktorej sa rekonštrukcia týka. Ďalej na kvalite pôvodných parkiet a materiáli, ktorý si zvolíte. Markantný rozdiel je taktiež v cene materiálov( laky, tmele, parkety, vosky...)

Renovácia vyjde vždy lacnejšie ako pokladanie novej podlahy. Parketový povrch je štýlový, má svoje čaro, je možné ho opraviť svojpomocne a naviac ušetriť stovky eur spojených s nákladmi na novú podlahu.