DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE - 28.11. a 29.11. budeme vykonávať pravidelnú ročnú inventúru tovaru. Upozorňujeme, že v týchto dňoch nebude prebiehať expedícia a predajňa bude zatvorená. Všetky objednávky budú promptne vybavené v týždni od 2.12. Ďakujeme za pochopenie.

Ako renovovať starý nábytok?

Ako renovovať starý nábytok?

Nábytok z kvalitného dreva vydrží storočia, niekedy je ale potrebné mu pomôcť renováciou. Nový náter alebo patina Vám pomôžu rozsvietiť staré skrine, stoly alebo poličky a naviac ich tak môžete upraviť podľa seba. Vrhnite sa do renovácie nábytku so správnymi farbami a vybavením.

Obsah:

  1. Prečo renovovať a nekupovať?

  2. Opravujte nábytok z povaly, chalupy alebo bazáru

  3. Renovácia nábytku svojpomocne v štyroch krokoch

    1. Začnite brúsením

    2. Opravte špáry a priehlbiny

    3. Náter starého nábytku

    4. Správna doba schnutia a záverečné úpravy

  4. Typy a triky na renováciu nábytku

Prečo renovovať a nekupovať?

Renovácia starého nábytku je čím ďalej populárnejšia. Nábytok zo starého dreva má svoje kúzlo a potenciál dobre slúži ďalšie roky. Aké sú teda najčastejšie dôvody, prečo sa pustiť do renovácie nábytku?

  • Originalita – reštaurovanie starého nábytku vytvára skvosty, ktoré v žiadnej inej domácnosti nie sú

  • Vzťah k nábytku – možno premýšľate čo urobiť s tou legendárnou skriňou po babičke, do ktorej ste sa ako deti schovávali? Nábytok, ktorý s vami určitú dobu žije, získava svoje príbehy a nie je nič jednoduchšieho, než mu dať ďalšiu šancu

  • Úspora peňazí – renovácia starého kusu nábytku vám ušetrí mnoho peňazí za nový. Investovať budete musieť len do farieb a prípadne štetcov alebo do brúsneho papiera. Hlavne u väčších kusov nábytkov sa to skutočne oplatí. Koľko by ste zaplatili za dizajnovú originálnu skriňu?

  • Chalupársky nábytok – v prípade, že hľadáte vybavenie na chatu alebo chalupu, renovácia je ideálne riešenie. Nebudete musieť utrácať za nový nábytok a povaly starých chalúp sú často plné rôznych pokladov.

Opravujete nábytok z povaly, chalupy alebo bazáru

Keď sa budete rozhodovať pre opravu nábytku, prihliadajte hlavne k stavu dreva. skontrolujte, či nie je moc polámané a zohnuté. Drobné praskliny je možné ľahko opraviť, ale väčšie poškodenie je už problematické.

Kde taký nábytok na renováciu zháňať? Pokiaľ nemáte doma nejaký už vybraný kúsok na renováciu, ale láka vás možnosť vytvoriť si originálnu skriňu, postele a drevené stoly i tak skúste sa vydať do najbližšieho bazáru alebo starožitníctva. Prípadne preskúmajte internetové bazáry a Marketplace na Facebooku.

Skvelé je taktiež hľadať na starých chalupách alebo u babičky na povale. Pokiaľ máte nejakého príbuzného, ktorý sa zbavuje starého nábytku, poproste ho, či by ste si mohli pozrieť a prípadne odkúpiť.

Ľudia sa často zbavujú starého nábytku, ktorý má ešte potenciál. Starý nábytok je z veľmi kvalitného dreva než sériovo vyrábané kusy dnes a preto bude po renovácii pevnejší a kvalitnejší.

renovace nábytku (1)

Renovácia nábytku svojpomocne v 4 krokoch

  1. Začnite brúsením

Skôr než sa pustíte do natierania nábytku, obrúste z nich starý náter. Stará farba z nábytku musí ísť preč. Rovnako sa tak brúsením zbavíte akejkoľvek špiny. Pre brúsenie zvoľte brusný papier a prípadne drôtenú kefu.

  1. Opravte špáry a priehlbiny

Ďalší krok k tomu, ako urobiť zo starého nábytku nový, bude podrobná obhliadka dreva. Pozrite sa, či nie sú niekde otvorené špáry, praskliny alebo štrbinky. Všetky takéto nedokonalosti opravte pomocou tmelu.

Prasklinu vyplňte tmelom, keď je dobre vyčistená. Naneste do nej tmel pomocou špachtle tak, aby mierne presahoval cez okraj. Hlbšie špáry tmelte vo viacerých vrstvách.

  1. Náter starého nábytku

Začína tá najlepšia časť, je čas vybrať farby na nábytok a začať natierať.

Čím natrieť drevo v interiéri? Ideálne sú farby bez riedidiel, ktoré nemajú nepríjemný zápach. Pre natieranie nábytku odporúčame tvrdé voskové oleje alebo laky.

Pokiaľ chcete drevu zanechať jeho pôvodnú štruktúru, vyberajte voskové oleje, ktoré len podporia prírodnú kresbu dreva a dodajú mu požadovaný mat alebo lesk. Tvrdé voskové oleje od Osmo, sú prírodné farby, ktoré sú veľmi príjemné na dotyk i prácu a po natieraní odpudzujú vodu a odolávajú i alkoholickým nápojom. Naviac ich aplikácia je veľmi jednoduchá, nemusíte k ním pridávať žiadny základný náter ani nevyžadujú medzibrúsenie.

Ďalší prírodný náter pre renováciu nábytku je Top olej. Ten je určený špeciálne na nábytok a pracovné dosky. Je naviac certifikovaný pre styk s potravinami, preto ho môžete použiť i na kuchynské dosky. Nanášajte ho štetcom alebo valčekom v dvoch vrstvách. Môže byť taktiež použitý ako záverečné ošetrenie po farebnom oleji.

Lak na nábytok vám taktiež pomôže zachovať prirodzenú štruktúru dreva, ale zároveň ju ochráni. Laky môžete vyberať matné alebo lesklé.

Pokiaľ chcete nábytok natrieť na bielo, alebo inou farbou, hľadajte kategóriu krycích farieb. Z krycích farieb do interiéru by sme odporučili náter Tikkurila Vlatti Opaque, ktorá skvelo kryje a môžete si pri nich vybrať z takmer nekonečného vzorkovníka.

  1. Správna doba schnutia a záverečné úpravy

Ak sa za úspešnou renováciou nábytku skrýva nejaké tajomstvo, tak je to trpezlivosť. Každý náter musí kvalitne zaschnúť.

Voskové oleje schnú väčšinou 4-5 hodín. Rýchloschnúci olej Expres 2-3 hodiny. Niektoré farby ale vyžadujú i 8-10 hodín. Vždy sa riaďte inštrukciami na obale.

Vždy dajte drevu dostatok času, aby náter úplne zaschol a potom skontrolujte, či je potrebné naniesť ešte ďalšiu vrstvu. Pokiaľ potrebujete schnutie urýchliť, môžete použiť tužidlo.

Keď ste si istí, že je farba na nábytku úplne zaschnutá a nikde nie je potrebné ju opraviť, gratulujeme, nový nábytok je na svete a môžete mu nájsť miesto.

Tipy a triky pre renováciu nábytku

Aby sme si to zhrnuli a vám sa práca na reštaurovaní nábytku vydarila, doplníme náš návod ešte o pár tipov a trikov z praxe.

  • Náter uskutočňujte vždy pozdĺž štruktúry dreva

  • Pokiaľ je to možné, natierajte všetky plochy vo vodorovnej polohe

  • Obsah plechoviek vždy pred natieraním dôkladne premiešajte

  • Prípadné chyby opravujte čo najskôr ešte v mokrej farbe

  • Neuponáhľajte dobu schnutia náteru

  • Pri práci s mäkkými drevinami je vhodné po zaschnutí prvého náteru vyhladiť povrch padovaním

Pozrite sa na video s inšpiráciou, ako je možné opraviť starý vintage stolček.