Druhy dreva: Aké druhy dreva si vybrať a na čo sú jednotlivé druhy vhodné?
Vzhľadom na to, že na zemi rastie toľko druhov stromov, je často ťažké sledovať všetky rôzne druhy dreva. Najmä ich poznanie a rozlíšenie jedného od druhého je pre laika veľmi ťažké. Niektoré sú veľmi jemné a hladké, takmer bez štruktúry, iné majú výrazné kruhy alebo uzlíky a vyzerajú takmer divoko.
Ak ste si niekedy kúpili nejaké výrobky z dreva, nechali si vyrobiť nábytok u stolára alebo ste si jednoducho vybrali drevo na kúrenie, viete, že tento materiál môžeme z hľadiska "konštrukcie" rozdeliť do dvoch skupín - mäkké a tvrdé drevo. Môžete si vybrať aj medzi tvrdým drevom, smrekom alebo dokonca drahými a vzácnymi exotickými drevinami, ktoré na prvý pohľad zaujmú svojím nezvyčajným vzhľadom a vôňou.
Dubové drevo
Dubové drevo je veľmi krásne a veľmi žiadané nielen v súčasnosti, ale aj v minulosti. Jeho krúžky sú úzke a farebne veľmi výrazné. Textúra je výrazná a dodáva jej divoký a surový vzhľad. Je to tvrdý a pevný materiál, ktorý dobre odoláva všetkým poveternostným podmienkam. Najobľúbenejší je v nábytkárskom priemysle a v stavebníctve - dubový stôl, posteľ alebo dubové podlahové dosky sú jednoducho nadčasové.
Bukové drevo
Bukové drevo je veľmi obľúbené aj na výrobu nábytku, najmä vďaka svojim vlastnostiam - vysokej tvrdosti, nízkej pružnosti a pevnosti. Má svetlejšiu až ružovkastú farbu. Používa sa aj na kúrenie, pretože má vysokú výhrevnosť, a preto sa bukové drevo používa aj na údenie. Okrem toho dodáva jedlu jeho typickú vôňu.
Lipové drevo
Lipa má krásne, svetlé až krémové drevo s jemnou štruktúrou a občasnými sukami. Je pevný, ale zároveň veľmi mäkký, čo z neho robí obľúbenú voľbu pre umeleckých rezbárov. Je to spôsobené aj tým, že sa dobre farbí a lepí, pretože je savý. Nie je vhodné na výrobu tradičného nábytku, podláh alebo obkladov nielen pre svoju mäkkosť, ale aj preto, že ho často napáda drevokazný hmyz.
Smrekovcové drevo
Smrekovec je veľmi odolný a dobre znáša výkyvy teplôt, sucho a vlhkosť, ako aj iné poveternostné podmienky. Je o niečo tvrdší ako ostatné ihličnaté dreviny. Zrno je veľmi výrazné a v kruhoch sa striedajú okrové až krémové farby. Obsahuje veľké množstvo malých uzlíkov, ktoré ho robia zaujímavejším pre oko. Používa sa na výrobu smrekovcových dosiek používaných v stavebníctve a na výrobu masívneho nábytku.
Akáciové drevo
Akácia je tvrdé drevo, v skutočnosti jedno z najtvrdších drevín vôbec. Používa sa na veľmi namáhané časti rôznych nástrojov, na výrobu agátových trámov a v stavebníctve. Nie je príliš vhodný na vonkajšie použitie, pretože trpí neustálym namáčaním a vysychaním, ale stále sa používa na výrobu vonkajšieho nábytku a plotov. Dá sa rozpoznať podľa jasne viditeľných prstencov a žltohnedej farby.
Orechové drevo
Ide o pomerne vzácne a veľmi cenené drevo. Výrobcovia a spracovatelia majú veľký záujem najmä o tvrdé a dobre zachované drevo zo starších dospelých stromov. Zrno je výrazné a farby sa často líšia od svetlej krémovej po sivohnedú. Má tiež vynikajúce vlastnosti - je tvrdý, pevný, odolný a dobre ohybný.
Jasanové drevo
Má výraznú kresbu a striedajú sa na ňom svetlé a tmavé kruhy. Jasanové drevo je veľmi tvrdé, odolné a pevné. Zároveň je to najpružnejšie drevo, ktoré sa u nás bežne vyskytuje, a preto sa už roky s obľubou používa na výrobu telocvičného náradia.
Jelšové drevo
Relatívne svetlé a výrazne žltkasté drevo jelše, podobne ako lipy, je hojne využívané rezbármi a stolármi. Veľmi ľahko sa morí a lepí, nemá výrazné rastové kruhy, ale často sa objavujú veľké suky a chyby, preto sa nepoužíva na veľký nábytok.
Ovocné stromy
Väčšina ovocných stromov má jemnú štruktúru, nevýrazné letokruhy a pomerne mäkké drevo (čerešňa je tvrdšia a pevnejšia). Čerešňové a slivkové drevo sa používa v nábytkárstve a rezbárstve, ale drevo z jabloní, hrušiek a iných ovocných stromov nie je vhodné na výrobu. Je veľmi mäkká a často je napadnutá rôznymi hnilobnými hubami, ktoré ju robia nepoužiteľnou.
Borovicové drevo
Borovica je ľahké a mäkšie drevo, ktoré sa v nábytkárskom priemysle hojne používa, či už surové, alebo morené či lakované vo všetkých odtieňoch a farbách. Je to však aj veľmi cenené stavebné drevo - používa sa na podlahy terás, trámy, okenné rámy a obklady.
Smrekové drevo
Smrek má charakteristickú kresbu s početnými letokruhmi a uzlami. Hoci ide o pomerne mäkké drevo, je pevné, a preto sa s obľubou používa v nábytkárskom priemysle a najmä v stavebníctve, kde je azda najpoužívanejším drevom zo všetkých. V skutočnosti sa s ním dá veľmi ľahko pracovať všetkými možnými spôsobmi. Je tiež základnou surovinou na výrobu papiera.
Cédrové drevo
Céder sa u nás veľmi nepoužíva. Má teplú hnedú farbu, nevýrazný vzor, ľahko sa opracováva a je prirodzene antibakteriálna. Preto je mimoriadne obľúbený u rezbárov, ktorí z neho vyrábajú rôzne náčinie, misky a podobne.
Exotické dreviny
Sandalové drevo
Ide o exotické drevo zo stromu Sandalové drevo. Má veľmi intenzívnu vôňu, pre ktorú sa často používa najmä v aromaterapii, na výrobu éterických olejov, v liečiteľstve, na výrobu palivového dreva, ale aj na výrobu rôznych drobných rezbárskych výrobkov, ako sú ozdobné sošky alebo šperkovnice.
Teakové drevo
Pochádza z tropického stromu teak obrovský. Má krásnu štruktúru, farbu a vzor. Je veľmi mäkke, ale zároveň tvrde a pevne. Je prirodzene antimykotický, takže ho nenapádajú plesne a mikroorganizmy. Vďaka veľkému množstvu éterických olejov sa do dreva nedostane ani drevokazný hmyz. Používa sa najmä na záhradný nábytok a lode, pretože veľmi dobre odoláva vlhkosti. Veľmi obľúbené sú aj terasové dosky z teakového dreva. Časom však menia farbu a na ich zachovanie je potrebné ošetrenie olejmi.
Mahagónové drevo
Mahagón má zvyčajne červenú farbu. Pochádza z afrického stromu s názvom Khaya. Je veľmi odolný, ľahko sa tvaruje a opracováva. Používa sa na výrobu luxusného nábytku a iných interiérových detailov. Je veľmi drahé a vzácne, preto sa často nahrádza napodobeninami.
Ebenové drevo
Toto tvrdé, ťažké a nápadne tmavé drevo si pravdepodobne nemožno zameniť so žiadnym iným. Pochádza z tropického stromu zvaného tomelo. Je to drahé a cenné drevo, ktoré sa používa na rezbárske účely na výrobu dekoratívnych predmetov a sôch, ale aj na výrobu malého nábytku a hudobných nástrojov.
Olivové drevo
Olivové drevo je obľúbené pre svoju mäkkosť, krásnu hnedú farbu s olivovým nádychom a špecifickú vôňu. Je vyhľadávaný najmä rezbármi a používa sa na výrobu riadu, rukovätí nožov, luxusných pier a nábytku. Je to veľmi náročné a pomerne drahé.