DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE - 28.11. a 29.11. budeme vykonávať pravidelnú ročnú inventúru tovaru. Upozorňujeme, že v týchto dňoch nebude prebiehať expedícia a predajňa bude zatvorená. Všetky objednávky budú promptne vybavené v týždni od 2.12. Ďakujeme za pochopenie.

Kde použiť silnovrstvovú a kde tenkovrstvovú lazúru? Aký odtieň?

Kde použiť silnovrstvovú a kde tenkovrstvovú lazúru? Aký odtieň?

Kde použiť silnovsrtvovú a kde tenkovrstvovú lazúru? Aký odtieň?

Takmer každý z výrobcov náterov na drevo ponúka vo svojom portfóliu tenkovrstvové a silnovrstvové lazúry. Ako teda určiť, či použiť silnovrstvovú alebo tenkovrstvovú lazúru?

Existuje niekoľko základných pravidiel, na základe ktorých si môžeme vybrať, ktorý typ náteru zvoliť.

Silnovrstvovú lazúru resp. kryciu lazúru na drevo, môžeme aplikovať iba na dokonale suché drevo. Dokonale suché drevo sa vyznačuje vlhkosťou okolo 17%.

Napríklad u dreva, ktoré prejde procesom sušenia, začíname na počiatočnej vlhkosti okolo 80%. Zo sušičky vychádza drevo s vlhkosťou 8-12%, ale táto vlhkosť je trvale neudržateľná, pretože si drevo „natiahne“ vlhkosť z okolia a výsledná vlhkosť sa ustáli na 17-18%.

Kde použiť silnovrstvovú lazúru?

Silnovrstvovú lazúru môžeme použiť napríklad na dvere, okenice alebo okná, čo sú rozmerovo stále prvky, ktoré už svoje rozmery, napr. podľa vlhkosti a teploty nemenia.

Ďalšie využitie silnovrstvových lazúr je u renovačných náterov staršieho dreva, kde ešte nechcete drevo vymeniť, ale renovačný náter je vyžadovaný. Krycí náter vie prekryť pôvodný náter, čiastočne schová nedostatky na dreve spôsobené zubom času a tým predĺži životnosť.

Kde použiť tenkovrstvovú lazúru?

Tenkovrstvové lazúry je možné použiť na vlhké a menej vysušené drevo. Možnosti využitia je podstatne viac: ploty, altánky, prístrešky a pod. Ideálne je zvoliť tenkovrstvovú lazúru u čerstvého dreva, ktoré má zvýšenú vlhkosť ( napr. nad 20%). U dreva s vyššou počiatočnou vlhkosťou je odporúčaná taká penetrácia, ktorá chráni drevo proti hubám a drevokazným škodcom atď. Kvalitná penetrácia vie regulovať vlhkosť dreva. Tenkovrstvová lazúra je odporúčaná na akékoľvek nové drevo, kde má výsledok náteru nechať drevo najviac vyniknúť. Tenkovrstvová lazúra sa vyznačuje najjednoduchšou renováciou oproti ostatným náterom.

Samozrejme sa nevylučuje, po prirodzenom vyschnutí, aplikovať neskôr strednevrstvovú alebo silnovrstvovú lazúru.

Prirodzený proces vysušenia dreva len tak neurýchlime. Všeobecne sa uvádza, že mäkké drevo o sile zhruba 2cm vyschne za 1 rok, u tvrdého dreva to sú až 2 roky.

Určite nepoužívajte silnovrstvovú lazúru alebo kryciu farbu na trámy, pergoly alebo plotovky, ktoré nie sú ešte dokonale vysušené, lazúra sa bude lúpať.

Bezfarebný náter vs. farebný náter, ako postupovať pri výbere a na čo dbať?

Všeobecne platí u všetkých výrobcov náterových hmôt, že čím tmavší odtieň, tým vyššia ochrana a dlhšia životnosť. Veľa zákazníkov si vyberie bezfarebnú variantu pretože chce zachovať farbu dreva v čo najprirodzenejšom odtieni. Nevýhoda spočíva v tom, že i u najkvalitnejších produktov na trhu docielime životnosť náteru maximálne na dobu 5 rokov. Oproti tomu u náterov s pigmentom sa bavíme o 2-3x dlhšej životnosti.

Drevo pod bezfarebným náterom šedne a černie – bezfarebné lazúry spravidla nemajú UV filter, sú určené skôr do interiéru alebo pre zosvetlenie pigmentových odtieňov. Pokiaľ budete chcieť docieliť naturálny vzhľad dreva tak radšej než bezfarebný náter zvoľte náter s pigmentom najviac podobným vzhľadu dreva a tým získate trvalejšiu ochranu.

Pozor na veľmi tmavé odtiene, ktoré oproti svetlým kumulujú veľké množstvo tepla. Platí, že omnoho rýchlejšie menia svoj objem, drevo tým viac pracuje a bude náchylné k praskaniu. U voľby odtieňa sa všeobecne odporúča nevybrať príliš tmavé ani príliš svetlé odtiene.