Ošetrením dreveného nábytku predĺžite jeho životnosť
Drevený nábytok je stále obľúbenou súčasťou našich domovov, kancelárií či reštaurácií. Pôsobí útulne a navodzuje spojenie s prírodou. S drevom sa veľmi dobre pracuje, ponúka nepreberné množstvo použitia a pri správnej starostlivosti aj dlhoročnú životnosť. Kvalitný drevený nábytok vám môže veľmi dobre slúžiť aj viac ako 100 rokov.
Pravidelná a správna údržba je základ
Pre lakované povrchy nepoužívajte utierky s dlhými vláknami a neošetrený povrch neumývajte vodou. Na drastické chemické saponáty alebo obyčajné kuchynské prostriedky zabudnite. Rovnako zabudnite na kombináciu jedlej sódy a octu, povrch dreva by ste mohli nenávratne poškodiť. Zapovedané sú aj šialky s horúcimi nápojmi alebo horúci hrniec. Pri stolovaní vždy používajte ochranné podložky, obrus určite nebude stačiť a vypálenému kruhu by nezabránil.
Hľbkové ošetrenie predĺži odolnosť a stálosť
Na každý drevený povrch môžete zvoliť množstvo praktických materiálov. Trh ponúka rôzne laky, vosky, politúry, oleje, syntetické alebo vodou riediteľné farby, moridlá a ďalšie. Takto ošetrené drevo môže byť chránené pred poškriabaním, napadnutím škodcami, plesňami, poškodením teplom, vlhkosťou či slnkom. Druh úpravy zvoľte podľa umiestnenia a využitia nábytku. Pre detský nábytok siahnite po prírodnom a antialergickom materiáli so špeciálnou atestáciou, pre pracovný stôl sa bude hodiť silne odolný lak a pre nábytok do exteriéru zvoľte špeciálny vosk alebo lazúru.
Morením zmeníte pôvodnú farbu a zvýrazníte štruktúru
Morením môžete zamaskovať nevzhľadné fľaky alebo úplne zmeniť vzhľad nábytku. Môžete jednak iba mierne zmeniť odtieň, alebo aj zafarbiť drevo na akúkoľvek farbu, napríklad tyrkysovú. Zároveň však vždy zostane viditeľná štruktúra a kresba dreva. Samotné morenie však väčšinou nestačí a je vhodné pridať ešte finálnu vrstvu vo forme tvrdého voskového oleja alebo laku.
Tvrdý voskový olej sa úplne vpije do dreva a obalí kapiláry zvnútra
Tým ho spevní a zároveň na povrchu vytvorí tenký ochranný film. Takto ošetrené drevo je chránené proti vonkajšiemu poškodeniu, napadnutiu hmyzom, ale zároveň si naďalej zachová prirodzený vzhľad a zostane príjemný aj na dotyk. Pocitovo je takýto povrch teplejší, zamatovo jemný a tým oveľa prirodzenejší, ako povrch lakovaný.
Lakovanie je najbežnejší spôsob a dodá najvyššiu odolnosť
Kvalitné laky zabezpečia nábytok proti škrabancom a môžu zaručiť aj chemickú odolnosť. Nábytok zvládne lak chrániť pred vodou, liehom aj horúčavou. Je preto vhodný pre veľmi namáhaný a často používaný nábytok. Vyberať môžete medzi polyuretánovým a akryluretánovým, priehľadným a farebným lakom, lesklým či matným vzhľadom. Možno ho využiť nielen na nábytok, ale aj pracovné plochy a podlahy. Trendom poslednej doby sa stáva akryluretánový lak vďaka zvýšenej odolnosti proti škrabancom.
Tenkovrstvú lazúru zvoľte pre nábytok určený na terasu a záhradu
Lazúra čiastočne prenikne do dreva a tvorí ochranný film. Zároveň pekne zvýrazní kresbu dreva. Pri voľbe odtieňa myslite na to, že čím tmavší odtieň zvolíte, tým viac tepla bude drevo prijímať a bude tak náchylnejšie na praskanie. Príliš svetlý odtieň je však tiež menej odolný voči UV žiareniu a nábytok vonku potom pôsobením slnečných lúčov šedivie až černie.
Nech zvolíte akúkoľvek povrchovú úpravu, alebo ponecháte drevo bez ďalšej úpravy, vždy dodržujte základné zásady starostlivosti o drevený nábytok:
- bez vhodného ošetrenia zamedzte styku s vodou (kúpeľňa, kuchyňa, toaleta)
- vyhnite sa umiestneniu pri krbe, peci a radiátore
- nevystavujte drevený nábytok priamemu slnečnému žiareniu
- prach utierajte iba suchou mäkkou handričkou
- lakované povrchy utierajte bez silného tlaku
- väčšie plochy môžete vysávať s nástavcom s mäkkým štetinami
- na čistenie a ošetrenie povrchu používajte prostriedky určené na drevo
- pri použití akéhokoľvek prostriedku postupujte podľa pokynov výrobcu