DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE - 28.11. a 29.11. budeme vykonávať pravidelnú ročnú inventúru tovaru. Upozorňujeme, že v týchto dňoch nebude prebiehať expedícia a predajňa bude zatvorená. Všetky objednávky budú promptne vybavené v týždni od 2.12. Ďakujeme za pochopenie.

Údržba drevenej domácnosti: Tipy a triky od odborníkov

Dřevěný interiér

Drevo je stále obľúbený materiál a nájdeme ho snáď v každej domácnosti. Do domácnosti prináša teplú a útulnú atmosféru. Z obyčajného priestoru vďaka nemu vykúzlite skutočný domov.

Drevené prvky alebo drevený nábytok nájdeme skoro v každom interiéri. Jeho údržba nie je náročná a s kvalitnými modernými prípravkami na ošetrenie ho udržíte v skvelej kondícii po dlhú dobu.

Základná starostlivosť o drevo v domácnosti

Ako prvé je dôležité správne umiestnenie. Drevo prirodzene nasáva vlhkosť a rovnako je schopné pri vysokých teplotách vlhkosť strácať. Neumiestňujte ho preto do vlhkých miestností a blízko zdrojov tepla, ako sú radiátory, kachle a pod. Pokiaľ sa rozhodnete drevo alebo drevený nábytok umiestniť aj na tieto miesta, počítajte s nutnosťou kvalitného hĺbkového i povrchového ošetrenia a ich pravidelnej obnovy.

Ďalšími krokmi je štandardné upratovanie. Pravidelne utierajte prach nielen z povrchu, ale utierajte celú plochu nábytku suchou alebo mierne vlhkou handričkou. Môžete použiť neagresívny saponát alebo špeciálny prostriedok určený na čistenie dreva. Jemné fľaky na dreve šikovne zamaskuje olejovanie.

S Osmo bezfarebným čističom bude upratovanie vašej domácnosti hračka. Je vhodný na čistenie olejovaných a voskovaných plôch nábytku, kuchynskej linky a pracovných dosiek. Dokonale vyčistí drevený povrch a zároveň nijako nepoškodzuje povrchovú úpravu. Použitá vosková či olejová ochrana tak zostáva naďalej zachovaná.

Ako sa správne starať o drevený nábytok

Nový masívny nábytok, ktorý nebol ešte nijako ošetrený je dobré napustiť hĺbkovým ochranným prostriedkom, ktorý zabráni vzniku a šíreniu plesní, napadnutiu parazitmi, hubami a ďalšími škodcami či chorobami dreva.

Povrchová vrstva potom navyše chráni drevo pred vplyvmi z okolia, vyblednutím a je druhou vrstvou ochrany pred vznikom plesní a napadnutím škodcami. Môžete použiť vosk, lazúru, lak alebo farbu. Vosk a lazúra necháva drevo viac dýchať. Lak a farba vytvoria skôr nepriedušnú vrstvu, aj keď moderné a kvalitné prípravky sú už aj v tomto prípade k drevu prívetivejšie.

Tenkovrstvová olejová lazúra Hahn Color určená pre drevené plochy v exteriéri skvele poslúži aj na ošetrenie nábytku vo vnútri. Vďaka svojim vlastnostiam zaručuje vysokú účinnosť proti vyblednutiu pôsobením UV žiarenia, napadnutia škodcami, plesňami a ďalšími neduhmi, ktoré by mohli poškodiť drevo v domácnosti aj pri nadštandardných podmienkach. Môžete tak ochrániť ako bežné kusy nábytku, tak aj nábytok v kúpeľni, kuchyni alebo na chalupe.

Skvelým pomocníkom v kuchyni je tiež OSMO Olej na kuchynské drevené dosky. Vďaka unikátnej kombinácii prírodných olejov a voskov vytvára na povrchu mikroporéznu štruktúru, nepraská, neodlupuje sa a netvorí pľuzgieriky ani šupinky. Ošetrený povrch odoláva nielen vode, ale aj slinám, pôsobeniu kávy, čaju, mlieka, alkoholických a kolových nápojov. Nesie atestáciu pre styk s potravinami, takže s ním môžete ošetriť nielen dekorácie, ale aj soľničky, koreničky, rukoväte nožov a príboru, dosky na krájanie a ďalšie drevené potreby.

 

Starý nábytok nemusíte meniť, vďaka ošetreniu im môžete vrátiť zašlú slávu a lesk a budú vám naďalej skvele slúžiť. Odstráňte starý náter, opravte poškodenie, povrch vybrúste a môžete naniesť novú ochrannú vrstvu podľa potreby.V našom blogu nájdete podrobné postupy, rady a tipy ako na to.

Masív, dyha alebo lamino? To je to, o čo tu beží

Masív, alebo inak masívne drevo, je označenie pre nábytok z prírodných kusov dreva. Je pevný, odolný a trvanlivý. Pokiaľ mechanicky poškodíte jeho povrch, je celkom ľahké ho opraviť. Pre hlbšie diery a poškodenie vám poslúžia špeciálne tmely na drevo, alebo môžete veľmi poškodenú časť vyrezať a nahradiť novou. Na menšie poškodenie stačí trochu brúsenia. Čím hrubší materiál máte, tým viac brúsenia znesie. 

Dyha je tenká vrstva dreva nalepená na doske z lisovaných triesok dreva, tzv. drevotrieska. Je to ekologický spôsob, ako nakladať s časťami dreva, ktoré by sa inak stali odpadom. Na pohľad vyzerá rovnako ako masív, ale vďaka kombinácii s drevotrieskou je lacnejšia. Zároveň je takýto kus odolnejší voči vlhkosti a menej náročný na údržbu. Nevýhodou je, že škrabance a ryhy na povrchu neopravíte brúsením.

Lamino tiež na pohľad vyzerá ako masívne drevo, jedná sa ale o laminovací dekoratívny papier zaliaty melamínovou živicou. Znesie vyššie teploty, neprekáža mu vlhkosť a odoláva aj mechanickému poškodeniu. Takýto nábytok je vhodný do kúpeľne a kuchyne. Ideálny je aj do dielne. Nepotrebujete špeciálne prostriedky ani obnovovať ochranné vrstvy. Stačí vám handra, teplá voda a neagresívny saponát.

Dřevo
 
 

 

Starostlivosť o drevenú podlahu

Starostlivosť o drevenú podlahu je podobná ako o nábytok. Podlaha je však vystavená vyššej námahe, pretože sa na ňu pokladá nábytok, šúpe sa na nej stoličkami a často sa na podlahe preháňajú rozčertené deti a domáci maznáčikovia. To všetko berte do úvahy už pri výbere dreva a voľbe vrchnej ochrannej vrstvy. Chráňte jej povrch šetrným zaobchádzaním, pravidelným upratovaním a čistením vhodnými prostriedkami.

Na umývanie podlahy odporúčame OSMO Intenzívny čistič na drevené podlahy, ktorý vám zaručí správnu a kvalitnú starostlivosť o vaše parkety a palubovky. Je mierne alkalický a ľahko odstráni akékoľvek bežné nečistoty. Čistič je vhodný do exteriéru aj interiéru, na podlahy, obklady aj nábytok. Nepoškodzuje olejovanú ani voskovanú povrchovú úpravu.

Pri veľkom poškodení je vhodné povrch zbrúsiť a opätovne natrieť ochranným lakom alebo tvrdým voskom. Pamätajte, že brúsiť je možné väčšinou iba raz, maximálne 2x.

Obklad dřevěný

Ako čistiť drevený obklad na stenách

Veľmi obľúbené sú aj drevené obklady na stenách. Dodávajú miestnosti teplo a útulnosť. Často ich nájdeme na chatách, ale aj v byte. V zásade je starostlivosť a ošetrenie rovnaká ako pri drevenom nábytku. Obklad dostáva najviac zabrať v kuchyniach. Pravidelne v miestnosti vetrajte, najmä po varení, keď sa v priestore hromadí vodná para a mastné výpary z jedla. Mastnotu z obkladu odstránite teplou vodou so saponátom.

Dôležité tipy na záver

Pri výbere vhodného prípravku starostlivo čítajte odporúčania výrobcu. Akýkoľvek prostriedok najskôr vyskúšajte na vnútornej alebo zadnej strane nábytku, aby ste predišli prípadnému poškodeniu na viditeľnom mieste.

Nikdy nečistite drevený povrch kombináciou octa a jedlej sódy. Táto zmes vytvára agresívny prostriedok a poškodzuje drevo. Vytvorili by ste nevzhľadné fľaky.