Novinky

3 zásadné kroky, ako správne ochrániť drevo po zime
Drevo po zime

Ochrana dreva pred zimou by mala začať už pred prvými mrazmi. Iný prístup je potrebný pre záhradný nábytok, iný pre ploty a pergoly. Najdôležitejšie je výber vhodného náteru a impregnácie.

Pre správnu ochranu dreva po zime je dobré ho chrániť po celý rok správnym uskladnením a starostlivosťou špecifickými nátermi. Kvalitné ochranné prípravky vám zaručia dlhú životnosť dreveného nábytku aj v exteriéri.

Drevo je krásny a prirodzený materiál, ktorý možno v exteriéroch využiť na rôzne účely, od plotov a terás, cez rôzne drevené stavby a prístavby, po záhradný nábytok. Aby však drevo vydržalo čo najdlhšie a odolalo poveternostným vplyvom, je nevyhnutné mu poskytnúť správnu starostlivosť.

Ako správne ochrániť drevo

Správna starostlivosť o drevo v exteriéri vyžaduje prípravu, impregnáciu a ochranný náter. Výber náteru závisí na osobných preferenciách, druhu dreva a umiestnení. Pravidelná údržba je kľúčová pre zachovanie krásneho vzhľadu a odolnosti dreva v priebehu času. S týmito postupmi a nástrojmi môžu kutili aj profesionálni pracovníci dosiahnuť optimálny výsledok pri starostlivosti o drevo v exteriéri.

1. Príprava dreva

Pred aplikáciou akéhokoľvek ochranného náteru je dôležité drevo starostlivo pripraviť. Začnite odstránením starého náteru. Potom povrch očistite od nečistôt, prachu a plesní pomocou hladkého brúsneho papiera alebo kefky. Pracujte starostlivo, aby ste dosiahli kvalitný výsledok a postup nemuseli opakovať. Používajte ochranné prostriedky a ochranný odev.  

2. Impregnácia

Impregnácia je zásadný krok v starostlivosti o drevo v exteriéri. Impregnačné prípravky prenikajú do hĺbky dreva a chránia ho pred vlhkosťou, plesňami a hmyzom vnútri. Dôkladná impregnácia predlžuje životnosť dreva a zvyšuje jeho odolnosť. Vhodné sú aj impregnačné oleje, ktoré dodávajú drevu krásny lesk a nie je potrebná následná povrchová úprava. Veľmi kvalitný je Osmo impregnačný náter WR 4001. Je určený pre ošetrenie dreva v exteriéri. Môžete ho použiť na záhradný nábytok, pergoly, ploty a ďalšie stavby. Jedná sa o bezfarebný ochranný náter, ktorý preventívne pôsobí proti škodcom, predchádza hnilobe, modraniu dreva a napadnutiu drevokazným hmyzom.

3. Ochranný náter 

Po impregnácii je vhodné drevo pokryť ochranným náterom. Zvlášť tie drevené prvky, ktoré zostávajú vonku po celý rok vrátane zimy. Výber správneho náteru závisí na druhu dreva a umiestnení. Väčšinou sa používajú dve základné kategórie: lazúry a farby. Lazúry sú transparentné a nechávajú drevo viditeľné, zatiaľ čo farby sú krycie a zakrývajú povrch dreva.

Oleje

Olejové nátery sú skvelou povrchovou a finálnou úpravou vonkajšieho dreveného nábytku. Predlžujú nielen životnosť dreva, ale aj iné povrchové úpravy.

Osmo UV ochranný olej

Kvalitný ochranný náter vyrobený na báze prírodných olejov dodá vášmu záhradnému nábytku vysokú ochranu a hodvábny matný vzhľad. Jeho mikroporézne vlastnosti umožňujú drevu dýchať, zabraňujú praskaniu a bobtnaniu dreva. Môžete ho aplikovať okamžite bez predchádzajúceho brúsenia, stačí nábytok len očistiť od nečistôt. Olej Osmo je ľahko spracovateľný, roztierateľný a pri natieraní nezasychá. Olej sa skvele hodí ako finálny náter a predlžuje dobu do ďalšej renovácie. Jeho UV ochranný faktor je 12.

Osmo UV
 
 

  

Adler 5V1

FARBY

Farby poskytujú väčšie krytie a môžu byť výbornou voľbou pre vonkajší drevený nábytok. Vyberte farbu, ktorá je odolná voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

Univerzálna farba Adler 5in1 Color

Vodou riediteľná krycia farba vhodná do interiéru aj exteriéru pre rôzne druhy povrchov je maximálna voľba pri renovácii nábytku. Drevený nábytok na záhrade môžete natrieť bez ohľadu na to, či má aj časti z iného materiálu. Je vhodná na drevo, kov a PVC.

 

Dôležitá je aj pravidelná údržba

Aby drevo zostalo v dobrom stave, je nutné pravidelne vykonávať starostlivú údržbu. To zahŕňa kontrolu povrchu na poškodenie a opakovanú aplikáciu impregnácie alebo náteru podľa potreby. Majte na pamäti, že nároky na údržbu sa môžu líšiť podľa klimatických podmienok daného kraja, umiestnenia pod strechou alebo voľne a tiež aktuálnej náročnosti počasia daného roka.

 
 
Farba Roku 2024: Limitless – Jemný odtieň otvárajúci bránu nekonečných možností
Limitless

Po náročných rokoch, kedy kraľovali sýte a výrazné farby na udržanie kondície a výkonnosti vstupujeme do nového roka s túžbou upokojenia. Limitless túto potrebu vo svojom odtieni plne rešpektuje a nahrádza tak studené prírodné tóny.

Spoločnosť PPG, globálny výrobca farieb a náterových hmôt, vyhlásila farbou roku 2024 pastelovú Limitless. Tento medovo béžový odtieň vychádza z nových preferencií zákazníkov a predstavuje odklon od výrazných farieb. „Po celom svete zaznamenávame prechod od chladnejších a sýtych tónov k svetlejším, teplejším odtieňom červenej, žltej a béžovej,“ povedala Silvia Dyrcová, senior marketing manažér PPG, Architectural Coatings.

Táto moderná neutrálna farba sa dobre kombinuje s ďalšími pastelovými aj výraznejšími odtieňmi. Ako naznačuje jej názov je neobmedzená a nahrádza chladné modré a zelené tóny populárne v posledných rokoch, ktoré vychádzali z inšpirácie prírodou.

Nechajte sa pohladiť medovo béžovým vánkom

Pastelový odtieň Limitless predstavuje teplý, medovo béžový tón, ktorý zrkadlí túžbu po jemnejších a prívetivejších farbách. Táto farba sa stáva novým symbolom zmeny od výrazných farieb k neutrálnym tónom. Rozhodne osloví každého, či už sa jedná o single jedinca, rodinu alebo profesionálneho dizajnéra.

Limitless sa dobre kombinuje s ďalšími odtieňmi bez akýchkoľvek limitov, ako už jej názov naznačuje. Môžete ju kombinovať s teplými aj studenými farbami. Smelo zvoľte snehovo bielu, jemné pastelové odtiene, zemité neutrálne farby, tóny vzácnych kameňov alebo jasné kvetinové farby. Hodí sa tiež k obľúbeným čiernym a mosadzným kovom aj strieborným a bronzovým povrchovým úpravám. Tu sa fantázii naozaj medze nekladú a v roku 2024 sa tak môžete s kombináciami pohrať do sýtosti.

 

Limitless – medovo béžová pastelová farba

Limitless nie je iba farba, je to nádych pokoja a harmónie do vašich domovov, kancelárií aj komerčných priestorov. Jej medovo béžový odtieň prináša do priestoru teplý a prívetivý prvok. Táto farba je ideálna pre tých, ktorí hľadajú spojenie s prírodou, harmóniu, pokoj a zároveň túžia po modernom čistom dizajne.

Limitless
 
 

Vplyv na psychiku a náladu

Pastelové odtiene majú pozitívny a prívetivý vplyv na ľudskú psychiku všeobecne. Medovo béžový odtieň je navyše teplý a navodzuje pocit čistoty a útulnosti. Limitless vytvára atmosféru pokoja a pohody, čo pomáha znižovať stres a napätie. Táto farba vám poskytne upokojenie a útočisko od ruchu každodenného života.

Kombinácia s ďalšími odtieňmi

Ako sme už spomínali, jedná sa o nadčasový odtieň, ktorý je možné kombinovať so širokou škálou farieb a ďalších odtieňov. Hodia sa k nej tmavé aj svetlé farby, teplé aj studené tóny. Je naozaj maximálne neutrálna a prívetivá k akejkoľvek kombinácii a vašim potrebám.

Sedliacka hnedá – Táto kombinácia prináša do priestoru bohatstvo a teplo. Použite sedliacky hnedý na nábytok a doplnky. Skvele sa bude hodiť na nábytok v obývačke.

Mätovo zelená – Pre osviežujúci kontrast môžete zvoliť mätovo zelenú farbu pre nábytok a textilné doplnky. Drevený nábytok nemusíte natierať celý, postačí niekoľko častí alebo iba pracovnú dosku či dosku jedálenského stola.

Teplá šedá – Kombinácia s teplou šedou vytvára moderné a elegantné prostredie ako v domácnosti, tak v pracovnom prostredí. Pokiaľ pracujete z domu, je to skvelá voľba pre vašu kanceláriu či pracovný kút.

OSMO Sedliacka farba na drevo ponúka širokú škálu odtieňov a farieb. Je vhodná na drevené povrchy a aj keď dodá drevu nový farebný odtieň, neprekryje jeho prírodnú kresbu úplne. Farba je vystavaná na základe prírodných zložiek a je vhodná na všetky druhy drevín. Skúste napríklad odtieň 2716 antracitovo šedá.

limitless

 

Limitless nie je samozrejme iba farba na steny. Je to nádych čerstvého vzduchu do vášho domova a môžete ju použiť aj na nábytok, schodisko alebo zábradlie. Medovo béžový odtieň a jemu podobné nesú nielen vizuálnu estetiku, ale aj pozitívny vplyv na vašu psychiku, preto sa ich nebojte pozvať do vášho domova. Vytvorte si svoj vlastný pokojný a teplý kút s týmto jemným pastelovým odtieňom, ktorý je jednoducho dokonalý.

Prajeme vám šťastný a úspešný rok 2024 a veľa zábavy pri renovácii vašich domovov.

 

 

Zdroj fotografií: PPG

 
Údržba drevenej domácnosti: Tipy a triky od odborníkov
Dřevěný interiér

Drevo je stále obľúbený materiál a nájdeme ho snáď v každej domácnosti. Do domácnosti prináša teplú a útulnú atmosféru. Z obyčajného priestoru vďaka nemu vykúzlite skutočný domov.

Drevené prvky alebo drevený nábytok nájdeme skoro v každom interiéri. Jeho údržba nie je náročná a s kvalitnými modernými prípravkami na ošetrenie ho udržíte v skvelej kondícii po dlhú dobu.

Základná starostlivosť o drevo v domácnosti

Ako prvé je dôležité správne umiestnenie. Drevo prirodzene nasáva vlhkosť a rovnako je schopné pri vysokých teplotách vlhkosť strácať. Neumiestňujte ho preto do vlhkých miestností a blízko zdrojov tepla, ako sú radiátory, kachle a pod. Pokiaľ sa rozhodnete drevo alebo drevený nábytok umiestniť aj na tieto miesta, počítajte s nutnosťou kvalitného hĺbkového i povrchového ošetrenia a ich pravidelnej obnovy.

Ďalšími krokmi je štandardné upratovanie. Pravidelne utierajte prach nielen z povrchu, ale utierajte celú plochu nábytku suchou alebo mierne vlhkou handričkou. Môžete použiť neagresívny saponát alebo špeciálny prostriedok určený na čistenie dreva. Jemné fľaky na dreve šikovne zamaskuje olejovanie.

S Osmo bezfarebným čističom bude upratovanie vašej domácnosti hračka. Je vhodný na čistenie olejovaných a voskovaných plôch nábytku, kuchynskej linky a pracovných dosiek. Dokonale vyčistí drevený povrch a zároveň nijako nepoškodzuje povrchovú úpravu. Použitá vosková či olejová ochrana tak zostáva naďalej zachovaná.

Ako sa správne starať o drevený nábytok

Nový masívny nábytok, ktorý nebol ešte nijako ošetrený je dobré napustiť hĺbkovým ochranným prostriedkom, ktorý zabráni vzniku a šíreniu plesní, napadnutiu parazitmi, hubami a ďalšími škodcami či chorobami dreva.

Povrchová vrstva potom navyše chráni drevo pred vplyvmi z okolia, vyblednutím a je druhou vrstvou ochrany pred vznikom plesní a napadnutím škodcami. Môžete použiť vosk, lazúru, lak alebo farbu. Vosk a lazúra necháva drevo viac dýchať. Lak a farba vytvoria skôr nepriedušnú vrstvu, aj keď moderné a kvalitné prípravky sú už aj v tomto prípade k drevu prívetivejšie.

Tenkovrstvová olejová lazúra Hahn Color určená pre drevené plochy v exteriéri skvele poslúži aj na ošetrenie nábytku vo vnútri. Vďaka svojim vlastnostiam zaručuje vysokú účinnosť proti vyblednutiu pôsobením UV žiarenia, napadnutia škodcami, plesňami a ďalšími neduhmi, ktoré by mohli poškodiť drevo v domácnosti aj pri nadštandardných podmienkach. Môžete tak ochrániť ako bežné kusy nábytku, tak aj nábytok v kúpeľni, kuchyni alebo na chalupe.

Skvelým pomocníkom v kuchyni je tiež OSMO Olej na kuchynské drevené dosky. Vďaka unikátnej kombinácii prírodných olejov a voskov vytvára na povrchu mikroporéznu štruktúru, nepraská, neodlupuje sa a netvorí pľuzgieriky ani šupinky. Ošetrený povrch odoláva nielen vode, ale aj slinám, pôsobeniu kávy, čaju, mlieka, alkoholických a kolových nápojov. Nesie atestáciu pre styk s potravinami, takže s ním môžete ošetriť nielen dekorácie, ale aj soľničky, koreničky, rukoväte nožov a príboru, dosky na krájanie a ďalšie drevené potreby.

 

Starý nábytok nemusíte meniť, vďaka ošetreniu im môžete vrátiť zašlú slávu a lesk a budú vám naďalej skvele slúžiť. Odstráňte starý náter, opravte poškodenie, povrch vybrúste a môžete naniesť novú ochrannú vrstvu podľa potreby.V našom blogu nájdete podrobné postupy, rady a tipy ako na to.

Masív, dyha alebo lamino? To je to, o čo tu beží

Masív, alebo inak masívne drevo, je označenie pre nábytok z prírodných kusov dreva. Je pevný, odolný a trvanlivý. Pokiaľ mechanicky poškodíte jeho povrch, je celkom ľahké ho opraviť. Pre hlbšie diery a poškodenie vám poslúžia špeciálne tmely na drevo, alebo môžete veľmi poškodenú časť vyrezať a nahradiť novou. Na menšie poškodenie stačí trochu brúsenia. Čím hrubší materiál máte, tým viac brúsenia znesie. 

Dyha je tenká vrstva dreva nalepená na doske z lisovaných triesok dreva, tzv. drevotrieska. Je to ekologický spôsob, ako nakladať s časťami dreva, ktoré by sa inak stali odpadom. Na pohľad vyzerá rovnako ako masív, ale vďaka kombinácii s drevotrieskou je lacnejšia. Zároveň je takýto kus odolnejší voči vlhkosti a menej náročný na údržbu. Nevýhodou je, že škrabance a ryhy na povrchu neopravíte brúsením.

Lamino tiež na pohľad vyzerá ako masívne drevo, jedná sa ale o laminovací dekoratívny papier zaliaty melamínovou živicou. Znesie vyššie teploty, neprekáža mu vlhkosť a odoláva aj mechanickému poškodeniu. Takýto nábytok je vhodný do kúpeľne a kuchyne. Ideálny je aj do dielne. Nepotrebujete špeciálne prostriedky ani obnovovať ochranné vrstvy. Stačí vám handra, teplá voda a neagresívny saponát.

Dřevo
 
 

 

Starostlivosť o drevenú podlahu

Starostlivosť o drevenú podlahu je podobná ako o nábytok. Podlaha je však vystavená vyššej námahe, pretože sa na ňu pokladá nábytok, šúpe sa na nej stoličkami a často sa na podlahe preháňajú rozčertené deti a domáci maznáčikovia. To všetko berte do úvahy už pri výbere dreva a voľbe vrchnej ochrannej vrstvy. Chráňte jej povrch šetrným zaobchádzaním, pravidelným upratovaním a čistením vhodnými prostriedkami.

Na umývanie podlahy odporúčame OSMO Intenzívny čistič na drevené podlahy, ktorý vám zaručí správnu a kvalitnú starostlivosť o vaše parkety a palubovky. Je mierne alkalický a ľahko odstráni akékoľvek bežné nečistoty. Čistič je vhodný do exteriéru aj interiéru, na podlahy, obklady aj nábytok. Nepoškodzuje olejovanú ani voskovanú povrchovú úpravu.

Pri veľkom poškodení je vhodné povrch zbrúsiť a opätovne natrieť ochranným lakom alebo tvrdým voskom. Pamätajte, že brúsiť je možné väčšinou iba raz, maximálne 2x.

Obklad dřevěný

Ako čistiť drevený obklad na stenách

Veľmi obľúbené sú aj drevené obklady na stenách. Dodávajú miestnosti teplo a útulnosť. Často ich nájdeme na chatách, ale aj v byte. V zásade je starostlivosť a ošetrenie rovnaká ako pri drevenom nábytku. Obklad dostáva najviac zabrať v kuchyniach. Pravidelne v miestnosti vetrajte, najmä po varení, keď sa v priestore hromadí vodná para a mastné výpary z jedla. Mastnotu z obkladu odstránite teplou vodou so saponátom.

Dôležité tipy na záver

Pri výbere vhodného prípravku starostlivo čítajte odporúčania výrobcu. Akýkoľvek prostriedok najskôr vyskúšajte na vnútornej alebo zadnej strane nábytku, aby ste predišli prípadnému poškodeniu na viditeľnom mieste.

Nikdy nečistite drevený povrch kombináciou octa a jedlej sódy. Táto zmes vytvára agresívny prostriedok a poškodzuje drevo. Vytvorili by ste nevzhľadné fľaky.